יוני שמיל עו"ד

יוני שמיל, משרד עורכי דין וגישור

התנגדות לצוואה
צרו קשר

התנגדות לצוואה

התנגדות לצו קיום צוואה היא תובענה המוגשת לרשם לענייני צוואות וירושות, כאשר מטרת ההתנגדות הינה למנוע מתן צו קיום לצוואה שהוגשה קודם לכן, שכן בהיעדר התנגדות, יינתן צו לקיום הצוואה.

חשוב לומר כי אין תביעת התנגדות לצוואה הינה תביעה קלה, משום שהמצווה כבר אינו בין החיים, ולכן לא ניתן לשאול אותו לדגומא, מה רצה ולמי רצה להוריש.

זאת הסיבה שיש להגיש התנגדות לצוואה על ידי עורך דין המתמחה בתחום הצוואות והירושות, וזאת על מנת לציין בהתנגדות את כל הטענות הנדרשות לביטול הצוואה.

ישנן מספר עילות להתנגדות לצוואה, אשר בסופו של דבר יכול ויביא לביטול הצוואה.

חוק הירושה מונה רשימה של עילות לפסילת צוואה.

עילות פסלות:

השפעה בלתי הוגנת: לצורך בדיקה בדבר קיומה של השפעה בלתי הוגנת, יש לבדוק את המבחנים שנקבעו בפסיקה לנושא, כאשר בין היתר בודקים את רמת הבידוד של המצווה, את מידת עצמאותו, את מידת התלות שלו בנהנה מהצוואה וכדומה.
יש לבדוק האם יש צוואה מאוחרת יותר, צוואה המשקפת את רצון עורך הצוואה.
מעורבות בכתיבת הצוואה: יש לבדוק האם הנהנה מהצוואה היה שותף בעריכת הצוואה, או בן זוג/בת זוג של השותף בעריכת הצוואה. באם הייתה מעורבות יתר בעריכת הצוואה, אזי ייטה בית המשפט להורות על ביטול הצוואה.
כשירותו של המצווה: יש לבדוק האם עורך הצוואה, המצווה, היה כשיר בזמן עריכת הצוואה, או שמצבו הקוגנטיבי לא אפשר לו לחתום על צוואה בהבנה מלאה (חולה, דמנטי וכדומה).
צוואה שלא מבינים את משמעותה – בטלה. כאשר לא מבינים מהצוואה למי ציווה המצווה, או מה הוא ציווה, הרי שיש לבטל את הצוואה.
צוואה בלתי חוקית, בלתי מוסרית או בלתי אפשרית – ברגע שהצוואה הינה לבצע מעשה בלתי חוקי או בלתי מוסרי, או בלתי אפשרי, הרי שיש להורות על ביטול הצוואה. (בתנאי שאי אפשר לבטל רק את אותו נושא).
המועד להגשת התנגדות:

לפי סעיף 67 לחוק הירושה, לאחר שמוגשת בקשה לצו ירושה או צו לקיום צוואה, רשם הירושות והצוואות יורה על פרסום בעיתון של הבקשה, שאז יקבע פרק זמן של שבועיים להגשת התנגדות.

מי שיכול להגיש התנגדות הוא מי שמעוניין בדבר, ויגיש התנגדות בטרם ניתן צו ירושה או צו לקיום צוואה.

לאחר הגשת ההתנגדות, יעביר הרשם את ההתנגדות לבית המשפט למשפחה לשם ניהול הליך בדבר מתן צו ירושה או צו לקיום צוואה, לאור ההתנגדות.

משרדינו בעל ניסיון עשיר ורב תיקים בתחום דיני המשפחה והגישור, נזיקין, נדל”ן ואזרחי – ואין לנו ספק שביחד איתך נצליח לבנות אסטרטגיה ייחודית שמתאימה לתיק שלך.
אנו קשובים ללקוח מתחילת הדרך ועד לסופה ונותנים מענה לכל דבר ובכל אמצעי מקובל.
נשמח שתצרו איתנו קשר או תשאירו לנו פרטים בדף ‘צור קשר’ (בתפריט למעלה) או בטלפון:
077-9400719
תוכלו ליצור איתנו קשר גם בדף העסקי שלנו בפייסבוק:

דילוג לתוכן