יוני שמיל עו"ד

יוני שמיל, משרד עורכי דין וגישור

צרו קשר

ירושה

כשמדברים על ירושה, מדברים על הענקת רכוש מהמנוח ליורשו, כאשר אין המדובר רק בזכויות אלא גם בחובות, כאשר החובות הינן בגובה העיזבון (היורשים לא נדרשים לשלם יותר ממה שהם זכאים לו).

בניגוד לצוואה, שם המוריד מציין במפורש את העיזבון שלו, על פי חוק הירושה, כספים הנמצאים בקופות תגמולים, שם מצויינים מוטבים, הם אלו אשר יהיו זכאים לכספים, זאת אומרת אדם שעורך צוואה עדיף שישנה את המוטבים בקופות השונות.

באם אתם צריכים להגיש בקשה לצו ירושה, משמעות הדבר הינה כי המנוח/ה לא השאיר/ה צוואה, ו/או שהצוואה לא אושרה עקב התנגדויות שונות, שכן ברגע שיש צוואה מאושרת, לא פונים עוד להוצאת צו ירושה, והעיזבון מחולק לפי הצוואה (יכול להיות שלא כל העיזבון מופיע בצוואה, ואז יש צורך להוציא צו ירושה).

כפי שיש התנגדות לצוואה, יש גם התנגדות לצו ירושה. יכול יורש להתנגד לצו ירושה במידה ויש ברשותו צוואה,

יורשים על פי דין:

על מנת לדעת מי יורש, יש לפנות לחוק הירושה, שם מצויינים היורשים, כאשר אז בודקים האם המנוח/ה השאיר/ה בן/בת זוג, ילדים, הורים, אחים וכדומה.

לאחר שמגישים בקשה לצו ירושה, באם ישנה התנגדות, ההליך עובר לבית המשפט לענייני משפחה, אשר יכריע בדבר.

בנוסף, ישנה אפשרות להגיש בקשה לבית הדין הרבני להוצאת צו ירושה, ולא רק לרשם הצוואות והירושות, שם הדיון יהיה בהתאם לדין הדתי (בניגוד לדין האזרחי אשר מתנהל בבית המשפט לענייני משפחה).

מוריש שאינו תושב ישראל

“על הירושה יחול דין מושבו של המוריש בשעת מותו” (סעיף 137 לחוק הירושה), קרי, ההליך בישראל ידון בחלוקת נכסיו של תושב חוץ בישראל על פי הדין הזר, אשר קיים במקום מגוריו האחרון של המוריש, ולא על פי הדין הישראלי.

לכן, היורשים צריכים להמציא חוות דעת של מומחה לדין הזר אשר רלוונטי לאותו מקום משובו אחרון של המוריש, אשר יסביר על הדין הזר באותו מקום, ויוכיח בנספחים את הבקיאות שלו בסוגיות המשפטיות הנדונות.

לאחר קבלת חוות הדעת, יוציא הרשם לענייני צוואה וירושה, צו קיום צוואה או צו ירושה, ויורה על חלוקת העיזבון בהתאם לדין הזר. (יש לצרף כמובן מסמך המעיד על הנכסים שנמצאים על שם המנוח במדינה הזרה, מסמך בחתימת קונסול ישראל באותה מדינה, או חותמת “אפוסטיל”, כאשר מסמכים בשפה זרה יש לבצע תרגום נוטריוני.

משרדינו בעל ניסיון עשיר ורב תיקים בתחום דיני המשפחה והגישור, נזיקין, נדל”ן ואזרחי – ואין לנו ספק שביחד איתך נצליח לבנות אסטרטגיה ייחודית שמתאימה לתיק שלך.
אנו קשובים ללקוח מתחילת הדרך ועד לסופה ונותנים מענה לכל דבר ובכל אמצעי מקובל.
נשמח שתצרו איתנו קשר או תשאירו לנו פרטים בדף ‘צור קשר’ (בתפריט למעלה) או בטלפון:
077-9400719
תוכלו ליצור איתנו קשר גם בדף העסקי שלנו בפייסבוק:
יוני שמיל משרד עורכי דין – דף הפייסבוק

דילוג לתוכן