יוני שמיל עו"ד

יוני שמיל, משרד עורכי דין וגישור

מזונות
צרו קשר

מזונות

מתי אישה זכאית למזונות מבעלה:

מספר חובות לבעל כלפי אשתו (על פי דין תורה). מחובתו של הבעל לפרנס ולזון את אשתו “לאורך כל הדרך”, קרי גם בעת הליך הגירושין. החובה הינה לזון את האישה שתהיה באותה רמת חיים שהייתה עד לכניסת הצדדים להליך הגירושין.

הכלל הידוע הינו “עולה עמו ואינה יורדת עמו”, זאת אומרת שהאישה יכולה לדרוש מהבעל כי תמשיך לחיות באותה רמת חיים שהייתה לה בכניסת הצדדים להליך הגירושין.

בנוסף, החובה על הבעל הינה לדאוג למדור לאישה (תשלום שכירות/השתתפות במשכנתא).

מזונות אישה זמניים:

אישה שאינה עובדת ואין לה שום מקור פרנסה, ולכן אינה יכולה להמתין עד שתתברר תביעת המזונות, תוכל להגיש בקשה לפסיקת מזונות זמניים ביחד עם כתב התביעה למזונות (אישה/ילדים), או לאחר הגשת כתב הגנה. המטרה של מזונות זמניים הינה לשמור על המצב הקיים עד שתתברר תביעת המזונות לגופה.

מזונות לאישה עובדת:

כאשר האישה עובדת, זכאי הבעל לטעון כי מעשה ידיה (משכורת), יהיו תחת מזונותיה. הכוונה הינה כי המשכורת של האישה מספקת אותה לצרכיה, ואז הבעל פטור מלשאת בדמי מזונות אישה, או שהבעל נדרש להשלים את צרכיה של האישה במידה והכנסתה לא מספקת. בנושא מזונות אישה, בוחנים לא רק את הכנסת האישה (משכורת), אלא את כל ההכנסות מכל המקורות שיש לאישה (דמי שכירות מנכס שבבעלותה, קצבה וכדומה).

במידה ובית הדין הרבני נותן פסק דין המחייב את הצדדים להתגרש, אך הבעל מסרב, בית הדין יפסוק מזונות אישה עקב סירוב זה, גם אם יש לאישה הכנסה מספקת לצרכיה.

מזונות בנישואין אזרחיים:

בני זוג יהודים אשר נשאו בנישואין אזרחיים, החיוב של הבעל מדין תורה לפרנס את אשתו אינו חל במקרה הזה, מאחר ובני הזוג לא נישאו כדת משה וישראל. מאחר והנישואין אינם דתיים, על אזי חיוב הבעל כלפי האישה, הקבועים בהלכה – אינם מתקיימים.

בכל מקרה אחר של נישואין, בין אם צד אחד הוא יהודי/יהודייה או שני בני זוג שאינם יהודים, אזי חל החוק לתיקון דיני משפחה (מזונות), ואז חובת הבעל לשאת במזונות אשתו נובעת מהחוק, ולא על פי הדין האישי.

גם בנושא זה, כמו נושאים אחרים בדיני המשפחה, אם חשוב לך כי הדיון בנושא מזונות אישה יתקיים בבית הדין הרבני, או בפני בית המשפט לענייני משפחה, טוב תעשה/י אם תפנה/י לייעוץ מקצועי מאת עורך דין העוסק בתחום.

משרדינו בעל ניסיון עשיר ורב תיקים בתחום דיני המשפחה והגישור, נזיקין, נדל”ן ואזרחי – ואין לנו ספק שביחד איתך נצליח לבנות אסטרטגיה ייחודית שמתאימה לתיק שלך.
אנו קשובים ללקוח מתחילת הדרך ועד לסופה ונותנים מענה לכל דבר ובכל אמצעי מקובל.
נשמח שתצרו איתנו קשר או תשאירו לנו פרטים בדף ‘צור קשר’ (בתפריט למעלה) או בטלפון:
077-9400719
תוכלו ליצור איתנו קשר גם בדף העסקי שלנו בפייסבוק:
יוני שמיל משרד עורכי דין – דף הפייסבוק

דילוג לתוכן