יוני שמיל עו"ד

יוני שמיל, משרד עורכי דין וגישור

תאונות עבודה
צרו קשר

תאונות עבודה

נפגעת בתאונת דרכים, חשוב לקבל תיעוד רפואי על הנזק הגופני שנגרם וכן לשמור כל קבלה/חשבונית בגין הוצאה עקב התאונה שכן חברת הביטוח הנתבעת תפצה אותך ותשיב לך את
ההוצאות שהוצאת עקב התאונה.

תאונת עבודה על פי חוק הביטוח הלאומי הינה תאונה שאירעה תוך כדי עבודה (בזמן העבודה ו/או במקום העבודה), ועקב עבודה (או עקב סיכוני מקום העבודה).
בנוסף, תאונת עבודה תיחשב גם כאשר:

  • המובטח היה בדרכו לעבודה מביתו או מהמקום בו ישר או בדרך חזרה מהעבודה אל ביתו או אל המקום שבו הוא יושן או ממקום עבודה אחד לשני. (במידה והייתה סטיה מהדרך המקובלת של העובד, לא תחשב התאונה כתאונת עבודה).
  • העובד עבד במקום העבודה ונפגע בזמן שניסה להציל גוף או רכוש, או ניסה למנוע נזק לגוף או לרכוש.
  • עובד בדרך לאכול במקום אחר בהפסקת צהריים או בחזרה משם בתנאי שלא שהה במקום מעל 3 שעות.
  • עובד שנפגע עקב מילוי תפקיד כחבר בוועד העובדים.

בנוסף, עובד שסטה מדרכו ונפגע, התאונה תחשב כתאונת עבודה במידה:

  • הסטיה הייתה לצורך תפילת בוקר בבית התפילה שבו נוהג העובד להתפלל.
  • הסטיה הייתה לצורך ליווי ילדיו לגן/מעון.

במידה ונפגעת בעבודה עצמה, בדרכך לעבודה או בדרכך חזרה מהעבודה על פי הרשום למעלה, אזי מגיע לך פיצויים מהביטוח הלאומי עקב הפגיעה. יתרה מכך, מגיע לך טיפול רפואי חינם עקב הפגיעה.
ראשית, יש להגיש לביטוח הלאומי תביעה להכרה בתאונה כתאונת עבודה וקבלת דמי פגיעה שהינם עד 91 ימים ממחרת יום הפגיעה. (יש להגיש את התביעה עד שנה ממועד התאונה).

שנית, ניתן להגיש תביעה לקביעת דרגת נכות מעבודה. במידה ונקבעה נכות לאחר בחינת הוועדה הרפואית של הביטוח הלאומי, יוחלט האם יקבל הנפגע מענק חד פעמי (בין 10%-19%), האם יקבל הנפגע קצבה חודשית (20% ומעלה), או שמא אחוזי הנכות שנקבעו אינם מספיקים לקבלת מענק (מתחת ל-10%).
באם המוסד קבע אחוזי נכות והנפגע מעוניין לערער על קביעה זאת, באפשרותו לעשות כן ולהגיש ערער לוועדה רפואית לערערים.

במידה והמוסד לביטוח לאומי לא מכיר בתאונה כתאונת עבודה או שיש צורך לערער על החלטה אחרת של המוסד (קביעת וועדה רפואית לערערים), יש להגיש ערעור לבית הדין לעבודה במקום מגורי הנפגע.
פעמים רבות ניתן לקבל פיצוי מהמוסד לביטוח וכן גם ממקום העבודה (דרך פוליסת הביטוח) וכן במידה ומדובר בתאונת דרכים בעבודה ניתן להגיש תביעה כנגד חברת הביטוח המבטחת את הרכב בביטוח חובה ולקבל פיצוי נוסף, לכן ישנה חשיבות רבה לייעוץ עורך דין בתחום זה על מנת לקבל את מלוא הזכויות.

דילוג לתוכן